NO ELECTION for the Following Offices in the General Municipal Election April 7, 2020, (held June 2, 2020) as per RSMo. 115.124
May 27, 2020
If the number of candidates who have filed for a particular office is equal to the number of positions in that office to be filled by the election, no election shall be held for such office, and the candidates shall assume the responsibilities of their offices at the same time and in the same manner as if they had been elected. The following contains the names of the candidates that shall assume the responsibilities of office under this section:
Ambulance Boards
David Dalton-South Barry County Amb Dist. #3
Rod Gilreath-South Barry County Amb Dist. #6
Tommy Jones-Barry/Lawrence County Amb Dist. #6
Fire Protection District Boards
Orvil Maples-Aurora Fire
Patricia Privett- Butterfield Fire
Robert Deffenbaugh- Butterfield Fire
Robert Hall- Central Crossing Fire
Clyde Lobb- Central Crossing Fire
Cliff Mitchell.- E.R., Golden, Mano Fire
Paul Wimsatt-Monett Fire
School Board of Directors
Becky Henningson- Cassville R-IV
Chad Johnson- Cassville R-IV
Jon Horner- Cassville R-IV
Travis Brown-Purdy R-II
Levi Roden- Purdy R-II
David Young- Purdy R-II
Anne Coleman- Reeds Spring R-IV
Adam Blevins- Reeds Spring R-IV
Matthew Greenwalt- Reeds Spring R-IV
Stephen Crandall- Shell Knob #78
Roger Pinnell- Shell Knob #78
April Williams- Shell Knob #78
Lewis Royer- Wheaton R-III
Josh Kinnaman- Wheaton R-III
Tony Ball- Wheaton R-III
City Boards
Brandon Shockley- Wheaton East Ward Alderman
Jerry Wilkins-Wheaton West Ward Alderman
Road District Commissioners
Jerry Sanders- Ash
Tommy Ray- Butterfield
Ronald Schad- Corsicana
Andy McCullough- Crane Creek
Shannon Stewart- Exeter
- Greasy Creek
Edgar Schreiner- Jenkins
David Brittenham- Kings Prairie
Ben Berry- McDonald
Katherine Ritchie- Mountain
John Mills- Pioneer
David Sperandio- Pleasant Ridge
Randy Wormington- Purdy
Larry Lea- Roaring River
Mark Welch- Shell Knob
Ambulance Boards
David Dalton-South Barry County Amb Dist. #3
Rod Gilreath-South Barry County Amb Dist. #6
Tommy Jones-Barry/Lawrence County Amb Dist. #6
Fire Protection District Boards
Orvil Maples-Aurora Fire
Patricia Privett- Butterfield Fire
Robert Deffenbaugh- Butterfield Fire
Robert Hall- Central Crossing Fire
Clyde Lobb- Central Crossing Fire
Cliff Mitchell.- E.R., Golden, Mano Fire
Paul Wimsatt-Monett Fire
School Board of Directors
Becky Henningson- Cassville R-IV
Chad Johnson- Cassville R-IV
Jon Horner- Cassville R-IV
Travis Brown-Purdy R-II
Levi Roden- Purdy R-II
David Young- Purdy R-II
Anne Coleman- Reeds Spring R-IV
Adam Blevins- Reeds Spring R-IV
Matthew Greenwalt- Reeds Spring R-IV
Stephen Crandall- Shell Knob #78
Roger Pinnell- Shell Knob #78
April Williams- Shell Knob #78
Lewis Royer- Wheaton R-III
Josh Kinnaman- Wheaton R-III
Tony Ball- Wheaton R-III
City Boards
Brandon Shockley- Wheaton East Ward Alderman
Jerry Wilkins-Wheaton West Ward Alderman
Road District Commissioners
Jerry Sanders- Ash
Tommy Ray- Butterfield
Ronald Schad- Corsicana
Andy McCullough- Crane Creek
Shannon Stewart- Exeter
- Greasy Creek
Edgar Schreiner- Jenkins
David Brittenham- Kings Prairie
Ben Berry- McDonald
Katherine Ritchie- Mountain
John Mills- Pioneer
David Sperandio- Pleasant Ridge
Randy Wormington- Purdy
Larry Lea- Roaring River
Mark Welch- Shell Knob